15 lat od premiery gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Mija nieco ponad 15 lat od premiery pierwszego “S.T.A.L.K.E.R.a” (światowa premiera miała miejsce 20 marca 2007 roku). FPS ukraińskiego studia GSC Game World ogłoszono w 2001 roku, jeszcze pod tytułem “S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost”.

Nielinowa fabuła gry oraz klimat nawiązujący do słynnego “Pikniku na skraju drogi” braci Strugackich oraz “Stalkera” Andrieja Tarkowskiego zrobiły tak duże wrażenie, iż otrzymaliśmy “S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo” (2008) oraz “S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci” (2009). Niestety, “S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernoby” (w styczniu zaplanowany na koniec 2022) roku z powodu wojny w Ukrainie.

Za sukcesem pierwszej części stał nie tylko klimat i powiązana z nim fabuła. Pojawiły się elementy typowe dla cRPG czy przygodówek – choćby rozmawianie z NPCami czy handel. Ciekawie poprowadzona była też eksploracja świata.

Z ciekawostek mogę powiedzieć, iż w 2004 roku miałem przyjemność nagrać wywiad podczas targów Electronic Entertainment Expo. Nie ma tego w nagraniu, ale w tajemnicy piszę, iż wywiadowany nie miał niestety wiedzy ani na temat książki Strugackich, ani filmu Tarkowskiego 🙂

holistyczny