40 lat od wydania słynnej paragrafówki

27 sierpnia 1982 roku na rynku zadebiutowała pierwsza odsłona słynnej później serii gier książkowych – Fighting Fantasy. Za jej powstaniem stali dziś niezwykle słynni „brytyjski” Steve Jackson i Ian Livingstone . To właśnie za sprawą tej dwójki i ich cyklu powstało niemal zupełnie nowe growe medium.

Pierwszy tom nosiły tytuł The Warlock of Firetop Mountain.

Cykl charakteryzował się mechaniką zawartą w każdej wydanej książce. W serii ukazało się kilkadziesiąt pozycji, wyewoluowała ona również w 1984 roku do postaci klasycznej gry fabularnej Fighting Fantasy – The Introductory Role-playing Game, później przemianowanej na Advanced Fighting Fantasy.

Pojawiły się też choćby planszówka nawiązująca do wciąż najsłynniejszego pierwszego tomu The Warlock of Firetop Mountain.

Kilka paragrafówek z serii Fighting Fantasy zostało jeszcze w latach 80. „przerobionych” na wersje komputerowe, przede wszystkim na ZX Spectrum. Nie miały one za wiele wspólnego z oryginałami – poza nazwami miejsc czy potworów oraz rzecz jasna tytułem.

Seria była na tyle znacząca, że inspirowała współpracowników Jacksona i Livingstone’a do opracowywania własnych dzieł, wśród których wyróżnić można The Way of the Tiger (1985–1987) Marka Smitha i Jamiego Thomsona, Fabled Lands (1995–1996) Dave’a Morrisa i Jamiego Thomsona oraz bardzo udany Lone Wolf (1984–1998, polski tytył: Samoty wilk) Joego Devera.

holistyczny