Aftermath! – militarystyczne post-apo lat 80.

Fantasy Games Unlimited w 1981 opublikowało grę Aftermath! – jeden z pierwszych militarystycznych systemów narracyjnych gier fabularnych osadzonych w mało podówczas wykorzystanym klimacie post-apokaliptycznym.

Produktowi bliżej było do gier bitewnych – oferował bardzo skomplikowaną mechanikę, w której pojawiły się tak kuriozalne elementy jak 27 lokacji, w jakie mógł został trafiony pies – z czego 2 na ogonie. System zapewniał opancerzonemu człowiekowi ledwie 30 lokacji trafienia, a bohater mógł zginąć już po jednym ciosie. Dodatkowym “kłopotem” była cała masa tabel, za sprawą których Mistrz Gry “symulował świat”.


Tak realistyczny system przyjęty został z entuzjazmem (po części na fali sukcesu filmu Mad Max z 1979 roku). Ukazało się jednak ledwie kilka scenariuszy i dodatków na przestrzeni aż 11 lat.


Dzięki nim gracze mogli z ogromnymi szczegółami odtworzyć choćby Uniwersytet Sydney – każdy pokój z opisem, wymiarami i planami znalazł się w dodatku Aftermath Campaign Pack A2 – Sydney, The Wilderness z 1984 roku.


W 2008 roku wydano odświeżoną edycję dodatku Technology, a w 2010 Magic.

holistyczny