Albo taki “Queen’s Gambit” – co mówi o szachach?

Przede wszystkim: że to męska gra, bo przecież niewiele kobiet wciąż jest wśród mistrzów i arcymistrzów. Wikipedia podaje 1236 arcymistrzów i 334 arcymistrzynie.

Sama fabuła oparta jest na książce pod tym samym tytułem z 1983, autorstwa Waltera Tevisa.

TheQueensGambit.jpg

No właśnie: tytuł. Odwołuje się on do gambitów, czyli otwarć szachowych (ZA WIKI: początkowa faza partii szachów, zwana również debiutem). Gambit królowej to po naszemu gambit hetmański, bo w Polsce figura ta oficjalnie nazwy się hetman (“królowa” to określenie potoczne).

I tu wychodzi ciekawostka, o której chciałem:

Directory /inventory/Chess sets PT

Gry okazują się bowiem czasem specyficznym odbiciem porządku społeczno-kulturowego – bywa, że w krzywym zwierciadle. Choćby analiza historii szachów pokazuje, jakie zachodziły zmiany społeczne i kulturowe na przestrzeni wieków. Wszak najpotężniejsza figura w tej grze z generała (głównodowodzącego wojsk), przemieniła się w czasach „dworskich” w królową (drugą osobę w państwie, współwładczynię), by gdzieniegdzie uzyskać ponownie wojskowy charakter (są wszak wciąż szachownice, gdzie figura ta ma postać królowej na koniu).

PS. Piszę, bo oglądam 😉

Amazon.com: Classic Queen Retro Classic Art Piece Popular Ad Black Vintage  Classy Chess Board Poster 16X20: Prints: Posters & Prints

holistyczny