Filmowa promocja Mage Knight

Niezwykle wciągający film poświęcony niewydanej produckji WildSpace z lat 90. przypomniał mi o innym filmiku, który działał na wyobraźnię ledwie jakieś 20 lat temu, a poświęcony był wydanej grze – ba, grze święcącej triumfy do dziś.

Materiał pamiętam z tej racji, iż u zarania hyperowych dziejów połączyłem swą miłość do fantastyki i inszych gier z medium telewizyjnym, tworząc program pod górnolotnym tytułem “Science Fiction & Fantasy”. I w jednym z odcinków pojawił się rzeczony filmik, wywołując ciekawą reakcję widzów (tzn. dostaliśmy wiele emaili z pytaniem >co to było< – zwykle do takich sytuacji nie dochodziło).

Samo Mage Knight wykorzystywało przełomową ideę WizKids nazwaną systemem Clix, pozwalającą zmniejszyć potrzebę korzystania z dodatkowych pomocy w trakcie gry. Wszelkie dane dotyczące mocy miniaturki w grze pojawiły się na niej, a nadto – dzięki obracającej się tarczy w podstawce – mogły w trakcie rozgrywki ulec zmianie.
Mage Knight nie zapewniał takiej elastyczności jak inne gry bitewne, ale łatwiej prowadziło się rozgrywkę, gdy atrybuty (atak, prędkość, obrona, zadawane obrażenia, specjalne zdolności itp.) umieszczono w wygodnym miejscu na podstawce.

Mechanika – nazwana combat dial – okazała się na tyle popularna, że z czasem pojawiły się na rynku inne wykorzystujące ją gry: m.in. HeroClix czy MechWarrior.

W roku wydania – 2000! – Mage Knight: Rebellion otrzymał nagrody Origins, Hobby Outlook czy GEM. Kolejne rozszerzenia i edycje doczekały się Originsów w różnych kategoriach (lata 2001, 2002, 2004, 2005).

The Rebellion Continues

W 2006 roku dostaliśmy Mage Knight: Apocalypse na PCty, w 2011 Mage Knight Board Game Vlaada Chvátila (też zdobywcę wielu nagród), a w 2013 Mage Knight: Resurrection z technologią SwitchClix. Pojawiło się też kilka książek fabularnych.

Mage Knight Review - The Thoughtful Gamer

Projektantem pierwszego Mage Knight był Jordan Weisman, który ma na swoim koncie mnóstwo ciekawych dzieł i o którym więcej napiszę kiedy indziej (może jak wrócą notatki?). Teraz tylko wspomnę, iż maczal palce w tak lubianym przeze mnie Earthdawnie oraz w pokręconym świecie Shadowruna. Jemu to zawdzięczamy BattleTech Centers czy jedną z pierwszych alternative reality game, “The Beast”, która promowała film Spielberga “A.I.”.

Ale póki co zostawiam Was sam na sam z filmikiem promującym pierwszą iterację Mage Knighta!

holistyczny