W toku czytania różnych treści trafiam również na czasem głupie, a czasem źle przetłumaczone treści. Tym razem bez źródła 🙂
AWATAR CENTRALNY-OTWARTY
Na tą kategorię składają się głównie awatary z gier RPG. Te gry pozwalają graczowi kontrolować rozwój umiejętności i emocjonalny aspekt możliwych światów. Na przykład w Knights of the Old Republic (Bioware/LucasArts 2003) – grze RPG osadzonej w świecie Gwiezdnych Wojen i używającej systemu z Dungeons & Dragons (TSR 1974) – gracz sam decyduje czy być dobrym, czy złym i jak reagować na akcje innych postaci (wybaczenie, zdrada, zainicjowanie romantycznych relacji itp.). Awatar centralny-otwarty wymaga bardziej kompletnej znajomości mechaniki gry, gdyż gracz będzie musiał dokonywać wyborów bazując na tej wiedzy (przydatność różnych umiejętności, najlepsza broń w danej sytuacji itp.).
Światy gier RPG na żywo, takie jak “Ultima Online”, “EverQuest” i “World of Warcraft” wykorzystują elementy fantastyczne wzorowane na Tolkienowskich takie jak, karły i elfy. Lecz w rzeczywistości są one tylko powierzchownymi powiązaniami zaczerpniętymi z „Władcy Pierścieni”. Te światy gier są tylko pozostałościami „Lochów i smoków” Gygaxiana – nie Tolkiena. Nigdy nie zdołały stać się czymś więcej niż nudnym escapism
Już wspomnieliśmy science fiction i fantasty jako kulturowe wyrażanie się maniaków. Te dwa gatunki jak również horror, przygodówki oraz superbohaterowie są głównymi treściami kultury maniaków, czy to mówimy o grach, filmach, literaturze, czy o innych rodzajach estetycznej manifestacji. Ekspresje w kreacjach maniaków występują w różnorodności od neo-gotyckich i futurystycznych stylów do mangi i japonizacji.
To nie stało się przez wpływ maniaków na kulturę gier, można by sobie wyobrazić, że vidoegry zawierałyby tylko puzzle i hazard, sport i wyścigi i gry planszowe jak szachy, Monopol i Trivial Pursuit. Nie byłoby gier przygodowych czy RPG, ale bezcelowe hipertekstowe narracje. Dzięki wpływowi maniaków videogry są obecnie wypełnione po brzegi fikcją, narracją, i wielorakimi wszechświatami.