Mocnym freeform LARP

Nordyckie swobodne gry fabularne (w Polsce zwane czasem progresive lub freeform LARP czy wreszcie progresywny LARP) to mieszanka LARPów, narracyjnych gier fabularnych oraz teatru improwizowanego. Rozgrywka toczy się w jednym pomieszczeniu, gracze nie wykorzystują kostiumów i są jednocześnie momentami widownią dla przedstawienia odgrywanego przez Mistrza Gry (choć ten nie jest konieczny do rozgrywki).


Na przykład Gang Rape to bardzo „mocne” tematycznie nordic freeform role-playing, na które składają się trzy sceny. Wprowadzenie do tytułowego gwałtu, sam jego fakt oraz krótkie zakończenie.

Każdą ze scen uczestnicy odgrywają w inny sposób – pierwszą podobnie do LARPów, drugą do TRPG, trzecią zaś stanowi narracyjne podsumowanie lub też znów LARP. W trakcie rozgrywki stosowane są zasady dotyczące konkretnej sceny i tak gwałciciele muszą cały czas patrzeć się na ofiarę opisując co robią, nie mogą się wahać ani przerywać w pół słowa. W zależności od decyzji grających i scenariusza, mogą pojawić się różne elementy, jak choćby posiadana przez ofiarę moc narzucania narracji (ma zatem prawo nakazać gwałcicielom opisać swoje odczucia i reakcje na dokonany czyn).

Gang Rape jest rzecz jasna narzędziem pomagającym w edukowaniu choćby sił policyjnych w wydobywaniu informacji od osób biorących udział w podobnych przestępstwach.

Istnieją oczywiście inne nordic freeform role-playing – o przyjaźniejszej tematyce…

holistyczny