Planszówki nigdy nie wydane…

Jak już kilkukrotnie pisałem, u zarania swych dziejów TSR był firmą wydającą nie tylko TRPG, ale również planszówki, których produkcja w owych czasach była istotnie kosztowniejsza niż dziś. Wspominałem o Lankhmarze, który ukazał się w 1976 roku i wcale nie był pierwszą pozycją z tego gatunku. Albowiem palma pierwszeństwa należy do Cavaliers and Roundheads (Gary Gygax i Jeff Perren, 1973).

Pisałem również o niezwykłej historii planszówki Dungeon!, która finalnie ukazała się w 1976 roku, a która była specyficznym kuzynem D&D – i jedną z najpopularniejszych pozycji tego rodzaju w portfolio TSR.

Nieomieszkałem również napisać o nigdy nie wydanym WildSpace, czyli TRPG/planszówce, której nigdy się nie doczekaliśmy – ale to już dzieje późniejsze, bo lata 90. XX wieku.

Ta cała wyliczanka sprowadza się do tego, iż WildSpace nie był to oczywiście jedyny zamknięty i odłożony na półkę projekt TSR. Okazuje się, iż w latach 70. XX wieku wydawca rozważał publikację sequelu do popularnego w owych latach planszowego Dungeona!, którego akcja miała się toczyć w drugim uniwersum TRPG spod loga Tactical Studies Rules. Chodzi oczywiście o świat stworzony przez M.A.R. Barkera, czyli o Tekume – Empire of the Petal Throne (co nieco o tym było tutaj).

Nad grą noszącą tytuł Quest! The Underworld of Tekumel pracował Bill Hoyt (z pomocą twórcy Dungeona!, Dave’a Megarry’ego), jeden z członków “legendarnej” grupy zwiedzającej wraz z Arnesonem Blackmoor, ale także biorący udział w przygodach kreowanych przez samego M.A.R. Barkera. Co ciekawe, choć gra się nie ukazała, można w nią było zagrać podczas Gary Conu w 2019 roku.

Jeśli wierzyć opowieściom, TSR przez trzy lata rozważał wydanie gry (zwanej przez twórcę Quest, a przez Gygaksa Catacombs), ale w końcu zrezygnował – prawdopodobnie z przyczyn finansowych, choć istnieje również możliwość, że Gary Gygaks za bardzo chciał ją zmienić. Co ciekawe, powstało aż sześć prototypów

Ilustrację na okładce (widać ją na początku posta) stworzył John Goodier.

Źródła:

holistyczny