Początki paragrafówek

Dziś premiera polskiej wersji sławetnych paragrafówek z serii Fighting Fantasy, zapoczątkowanej w 1982 roku, która najpewniej stała się najpopularniejszym cyklem w historii tego gatunku. Niemniej zanim “brytyjski” Jackson i Livingstone zabrali się za The Warlock of Firetop Mountain, na rynku było już kilka tytułów. Warto wspomnieć choćby o:

  • Lucy Les brytyjczyka Edmunda Wallace’a Hildicka z 1967 roku, której czytelnik decydował o losie kota, stosownie przenosząc się ze strony na stronę.
  • Alien Territory z 1969 roku – jedno z dwu opowiadań amerykańskiego pisarza Johna Sladeka. Na to dzieło składała się siatka 36 paragrafów połączonych strzałkami. Czytelnik wybierał ścieżkę wędrówki po siatce podążając za nieznaczonymi strzałkami – a zatem podejmował decyzję bez wiedzy dotyczącej jej skutków.
  • Wreszcie w roku 1969 ukazał się powieść The French Lieutenant’s Woman (polski tytuł: Kochanica francuza) angielskiego pisarza Johna Fowlesa, który oferuje czytelnikowi trzy różne zakończenia.
  • W 1976 roku pojawiła się Sugarcane Island Edwarda Packarda, która zapoczątkowała serię Choose Your Own Adventure.
  • Buffalo Castle Ricka Loomisa “do” Tunnels & Trolls, ukazał się w 1976 roku i przez wielu bywa uznawany za pierwszą fabularną grę paragrafową jako taką, choć zabawa w dużej mierze polegała na wędrowaniu przez lochy i zabijaniu potworów

Pomijam tu wcześniejsze ala-paragrafowe dzieła jak Gra w klasy Julio Cortázara czy Cent Mille Milliard de Poèmes Raymonda Queneau.

holistyczny