Polityczna poprawność a narracyjne gry fabularne

Netflix to nie tylko seriale oryginalne czy znane hity. To również “autorskie” projekty dokumentalne. Wśród nich seria “Explained”. To nietypowy format stworzony przez Vox Media, wcześniej żyjący na YouTube. Każdy odcinek poświęcony jest innemu zagadnieniu, które zostaje w przystępny, szybki sposób (16-24 minut) wyjaśnione lub przedstawione.

W sezonie 1 w odcinku 17 (premiera 29.08.2018) autorzy dotknęli tematu politycznej poprawności, sięgając po takie pojęcia jak hate speach, free speach czy inclusivity. Narratorem odcinka był słynny Jerry Springer. A wśród gościnnie wypowiadających się osób był też John, który poruszył temat z perspektywy fana narracyjnych gier fabularnych.

Temat został tu tylko liźnięty, bo przecież John nie wyjaśnił, w przedstawiciela jakiej rasy się wciela. W sumie TRPG oferuje wiele ciekawych perspektyw na kwestie rasy. Bo czy drow, będąc tym “czarnym elfem” jest odpowiednikiem osoby czarnoskórej? Czy można sobie wyobrazić odłam niziołków wzorowany na przykład na Rdzennych Amerykanach? Można też dołożyć mnóstwo ciekawych rozkmin nie tylko w światach fantasy – tu warto wspomnieć o Sapkowskim i sadze wiedźmińskiej ze stosunkiem ludzi do elfów czy krasnoludów. Są też ogromne obszary kosmosu, w których pojawiają się przedstawiciele obcych ras, też oferujący mnóstwo okazji do przemyślenia i odegrania tematyki politycznej poprawności, mniejszości czy międzyrasowych nienawiści.

Temat wydaje się umiarkowanie dotknięty przez twórców TRPG…

holistyczny