Talia kart z “Dywizjonem 303”

“Dywizjon 303” to książka Arkadego Fiedlera poświęcona pierwszemu okresowi działań bojowych słynnego myśliwskiego dywizjonu 303. Powstawała w ostatnich tygodniach bitwy o Anglię oraz w kilka tygodni potem. Napisana w 1940 roku, pierwsze wydanie miała w 1942.

Ukazało się wiele polskich wersji, w tym cztery podczas wojny w podziemnej Polsce – z czego trzy wydano w okupowanej przez III Rzeszę Warszawie przez Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze w 1943, a jedno w Kielcach nakładem „Szlaku Chrobrego” w 1944.

Słynne, koloryzowane już dziś zdjęcie członków dywizjonu

Słynny dywizjon im. Tadeusza Kościuszki doczekał się również growych wcieleń, takich jak 303 Squadron: Battle of Britain (Dywizjon 303: Bitwa o Anglię) na PC, który powstał we współpracy poznańskiego studia Atomic Jelly z warszawską firmą Movie Games. Jest to PCtowy symulator lotniczy w realiach II wojny światowej.

Ukazała się też tania planszówka Dywizjon 303, przeznaczona dla 2-4 osób w wieku od 7 lat. Obejmuje ona m.in. tutaj talię kart z pytaniami o Bitwy o Anglię czy broszurę z informacjami historycznymi.

Na rok 2021 zapowiedziana jest jeszcze planszówka 303 Squadron.

Natomaist w książce Stanley’a Clouda i Lynne’a Olsona “Sprawa honoru” znalazłem taką oto informację:

“Pośród materiałów zrzuconych na spadochronach do Polski była też książka Arkadego Fiedlera Dywizjon 303. Sporządzono z niej mikrofilm, a następnie wydano w postaci talii kart. Owa talia stała się tak popularna w całym kraju, że podziemni wydawcy nie mogli nadążyć za ogromnym popytem.”

Nigdy nie słyszałem o takim niesamowitym wydaniu książki, zakamuflowanej w grze. To kolejny po ratującym brytyjskich żołnierzy Monopoly przykład nietypowego wykorzystania gier podczas II wojny światowej.

Jeśli ktoś coś więcej o tym wie – bardzo proszę o kontakt 😉

holistyczny