The Dark Crystal RPG!

Dark Crystal z 1982 roku to jeden z moim zdaniem najpiękniejszych filmów fantasy. I jeden z najlepszych, a na pewno kluczowy dla mojej miłości do tego gatunku. Mistrzowsko nakręcony i zrealizowany w oparciu o kukiełkowe animacje, okazał się dużo mroczniejszy niż zakładali twórcy na początku drogi. Nie jest zatem do końca familijny – podobnie zresztą jak choćby Labirynt, który powstał 4 lata później. W obrazie widać geniusz reżyserski Hensona (tak, tego od The Muppet Show) i Oza (aka Yoda) czy produkcyjną rękę Gary’ego Kurtza (tak, tego od Empire Strikes Back).

Film sprzed niemalże 40 lat wciąż broni się świetnie. Okazał się też na tyle legendarny, iż Netflix zainwestował w stworzenie prequelu – w pełni animowanego The Dark Crystal: Age of Resistance. Serial z 2019 roku niestety nie obronił się w moich oczach (może wiek robi swoje? :)), ale nie cieszył się aż taką popularnością, byśmy otrzymali drugi sezon.

Niemniej świat Mrocznego/Ciemnego Kryształu wciąż żyje. A to za sprawą gier.

Otrzymaliśmy choćby The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics, w której prowadzimy Gelflingów przeciwko Skeksisom na przestrzeni 50 unikatowych turowych starć w bitewnym RPG. Dostaliśmy tu choćby 15 grywalnych postaci znanych z filmu i serialu. Jak widać po Metacritic, nie było to wielki sukces.

Planszowe Jim Henson’s The Dark Crystal Board Game z 2018 roku wyprzedzało serial, ale korzystało z powoli rozpędzającej się machiny marketingowej Netfliksa. Familijna gra oparta na idei drużynowej kooperacji nie była ani hitem, ani porażką. Na pewno oczy cieszyły 4 figurki oraz oprawa graficzna. Wydawca, River Horse, specjalizujący się w produkcja okołofilmowych (w portfolio ma również choćby planszówkę Labyrinth z dodatkami oraz karciankę nawiązującą do tego filmu z Bowiem, RPG My Little Pony, kilka pozycji nawiązujących do Pacific Rim: Extinction, Nieśmiertelnego czy średnio udanego Terminator Genisys) postanowił jednakże zainwestować w tę markę.

Otóż wydawnictwo zapowiedziało na 2021 roku The Dark Crystal Adventure Game – czyli kolejną pozycję z serii “łatwych RPGów”. To oznacza proste zasady, wygodny zbiór infromacji dla prowadzącego oraz kampanię. Za oprawę graficzną odpowiadają Brian Froud, Johnny Frazer-Allen czy Chris Caesar.

Pierwszym tytułem z serii “łatwych RPGów” jest Jim Henson’s Labyrinth The Adventure Game:

This beautiful collectors’ item contains a full epic adventure which can be played both by expert roleplayers using their favourite RPG rules system, and by fans of the Labyrinth who are not roleplayers, using the streamlined rules system included in the book!

Ostatnio mamy w Polsce boom na papierowe, klasyczne RPG, zwane przeze mnie narracyjnymi grami fabularnymi. Wspomniane marki nie są u nas aż tak popularne jak Wampir czy Kucyki Pony, ale może wśród moich równolatków pamięć o tych przełomowych filmach jest na tyle wciąż żywa, iż sięgną po któryś z tych tytułów. Tym bardziej, że Labyrinth jest wydany pięknie i tego należy się spodziewać po zapowiadanym na 2021 Jim Henson’s Labyrinth The Adventure Game.

holistyczny