Dobra eGranizacja nie jest zła! (2017)

Kilka tygodni temu zapowiedziano grę wideo opartą na filmie „Czas apokalipsy”. Nie jest to nic nowego – od wielu już lat jedna gałąź rozrywki czerpie z drugiej. Hollywood szybko odkrył, że w branży gier wideo kryją się dodatkowe pieniądze.

Już w 1976 roku pojawił się automat Death Race oparty na obrazie, który rok wcześniej wszedł do kina i który opowiadał o postapokaliptycznym świecie roku 2000. Początek lat 80. to epoka Trona – film zrodził kilka gier, doczekał się też kilka lat temu sequela, również w postaci growej. O grach wideo nawiązujących do Gwiezdnych Wojen czy Jamesa Bonda wszyscy wiedzą (i dlatego nie ująłem ich w poniższym rankingu).

Jakie eGranizacje warto polecić, jako że nie są skokiem na kasę fanów filmu, tylko bronią się same?

Kup Alien: Isolation - Steam Klucz CD TANIO

Alien: Isolation

Obraz Ridleya Scotta zadebiutował na ekranach w 1979 roku. Na przestrzeni lat świat obcych doczekał się kolejnych filmowych części, crossoverów, książek oraz gier – w tym tych wideo. Niemniej dopiero w 2014 roku pojawiła się produkcja godna klimatem pierwowzoru.

Alien: Isolation to klimatyczny pierwszoosobowy survival horror, wprost czerpiący z filmu Scotta. W grze wcielamy się w postać Amandy, córki słynnej Ellen Ripley. Bohaterka wyrusza na poszukiwanie czarnej skrzynki Nostromo, próbując poznać losy matki. Rozgrywka skupia się na eksploracji i poszukiwanie wskazówek prowadzących do rozwiązania zagadki. W odróżnieniu od wielu innych gier, takich jak Aliens: Colonial Marines czy Alien vs. Predator, nie eliminujemy tu setek ksenomorfów. Obcy jest tylko jeden i musimy go unikać na wszelkie możliwe sposoby, gdyż autorzy nie przewidzieli możliwości wyjścia zwycięsko ze starcia z tym przeciwnikiem.

Blade Runner (1997 video game) - Wikipedia

Blade Runner

Kolejne dzieło Ridleya Scotta w tym rankingu świadczy o sile obrazów tego reżysera. Co ciekawe, „Blade Runner” – podobnie jak Obcy – doczeka się w tym roku kolejnego filmu.

Gra o tym samym tytule co słynny obraz o androidach ukazał się 15 lat po kinowej premierze. W produkcji nie pojawiają się ani filmowy Harrison Ford, ani Rutger Hauer. Gra w równym stopniu czerpała z dzieła Scotta, co z książki Philipa K. Dicka, której była ekranizacją.

Akcja growej produkcji toczy się w Los Angeles w roku 2019. Łowca androidów, detektyw Roy McCoy, poszukuje grupy replikantów, ale śledztwo oczywiście ujawnia niewygodne fakty. Rozgrywka odbiegała od typowej przygodówki typu point & click. Szczególne wrażenie w latach 90. robiła nieliniowa fabuła oferująca aż 13 możliwych zakończeń.

Escape from Butcher Bay | Riddick Wiki | Fandom

Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay

Świat tytułowego Riddicka doczekał się kilku obrazów, w tym otwierającego serię Pitch Black z 2000 roku. Postać kreowana przez Vin Diesela (na marginesie: miłośnika gier wszelakich) zainspirowała nie tylko filmowców, ale także twórców gier. W oparciu o obraz „Kroniki Riddicka” powstała opowieść opisująca dzieje więźnia obdarzonego zdolnością widzenia w ciemnościach, który trafia w sam środek galaktycznej wojny. „The Chronicles of Riddick” to gra z perspektywy pierwszej osoby, w której główny bohater musi uciec z najlepiej strzeżonego w całym kosmosie więzienia.

Przy produkcji pracował Vin Diesel, który nie tylko użyczył głosu i wizerunku głównemu bohaterowi, ale brał także udział w sesji motion capture. Ponoć wprowadził również kilka kluczowych zmian do scenariusza.

Premiera Ghostbusters: The Video Game Remastered w październiku | arhn.eu

Ghostbusters: The Video Game

Słynna opowieść o czwórce ghostbusterów doczekała się ostatnio bardzo nieudanego remake’u. Ale zanim ten pojawił się na rynku, Peter Venkman (Billa Murraya), Raymond Stantz (Dan Aykroyd), Egon Spengler (Harold Raims) i Winston Zeddemore (Ernie Hudson) powrócili za sprawą grą akcji z perspektywy trzeciej osoby. Produkcja powracała do lat 90. i opowiadała historię toczącą się w dwa lata po pokonaniu krwawego XVI-wiecznego tyrana Vigo (pamiętacie drugą część filmu?). Nowy Jork zmienił się nie do poznania. Panuje moda na Gozera (to główny czarny charakter pierwszej odsłony), a niektóre z duchów (choćby Piankowy Marynarzyk) stały się bohaterami seriali animowanych w telewizji.

W grze wcielamy się w nowego członka zespołu polującego na duchy i ratujemy Nowy Jork przed plagą nie z tego świata. Wirtualnym postaciom głosu użyczyli aktorzy znani z filmów, a nad koncepcję całości odpowiadali m.in. Dan Aykroyd i Harold Raims.

Video Game Review: Mad Max – Goonhammer

Mad Max

Kultowa seria filmów Gorge’a Millera z Melem Gibsonem i Tomem Hardym doczekała się fenomenalnej egranizacji zapowiadanej przez kilka lat. Fabuła gry nie nawiązuje bezpośrednio do żadnego z obrazów, ale opowiada zupełnie nową historię, wykorzystując charakterystyczną dla serii scenografię czy stylistkę. Wcielamy się oczywiście w postać tytułowego Maxa, który po utracie legendarnego V8 Interceptora wyrusza w podróż po rozległym, postapokaliptycznym Pustkowiu. Cel włóczęgi to zbudowanie nowej maszyny, która dorówna osiągom legendarnego pierwowzoru.

Za produkcję odpowiadało studio Avalanche Studios, mające na koncie słynną serię Just Cause.

Middle-earth™: Shadow of Mordor™ ve službě Steam

Middle Earth: Shadow of Mordor

Stworzony przez Tolkiena świat doczekał się wielu gier wideo jeszcze zanim nadeszła przełomowa ekranizacja Petera Jacksona. Przy okazji tejże mieliśmy okazję zarówno bawić się wraz z bohaterami filmu, jak i toczyć wielkie bitwy w produkcjach RTS.

Niemniej wśród graczy najwyższe oceny uzyskała dopiero Shadow of Mordor z 2014 roku. Akcja tej produkcji rozgrywa się przed wydarzeniami przedstawionymi we „Władcy Pierścieni”. W kampanii wcielamy się w Taliona – zwiadowcy, który za sprawą prastarego Ducha Zemsty powstaje z martwych, by wziąć krwawy odwet na sługach Saurona. Gra skupia się przede wszystkim na widowiskowych potyczkach z hordami przeciwników, w trakcie których korzystamy z bogatego wachlarza ataków i uników. Oprawa audiowizualna gry nawiązuje oczywiście do kinowej sagi Petera Jacksona.

South Park™: The Stick of Truth™ on Steam

South Park: The Stick of Truth

Nietypowa, prześmiewcza fabularna gra wideo (cRPG) powstała w studiu Obsidian Entertainment (znanemu za sprawą choćby Pillars of Eternity, Fallout: New Vegas czy Neverwinter Nights 2). Palce w produkcji maczali też twórców telewizyjnego serialu – Matta Stone’a i Trey’a Parkera. Efekt okazał się porażający… Gra pełna jest absurdalnego humoru, z którego zasłynęła telewizyjna animacja, i podobnie do niej odwołuje się często do kultury masowej.

Wcielamy się w rolę dzieciaka, który właśnie przeprowadził się do tytułowego miasteczka i próbuje zaskarbić sobie sympatię rówieśników. Na całe szczęście Cartman i jego koledzy biorą udział w LARPie (czyli grze fabularnej na żywo – Live Action Role Playing). Rozgrywka posiada typowe elementy cRPG – klasy postaci, turowa walka oraz doświadczenie i awansowanie na kolejne poziomy. Rzecz jasna oprawa graficzna gry odwołuje się do kreskówkowego stylu pierwowzoru.

Why SPIDER-MAN 2 Is The Greatest Movie Video Game Of All Time — GameTyrant

Spider-Man 2

Człowiek-pająk zrodził się w komiksach, a potem przeniósł na duże i mniejsze ekrany – za sprawą filmów oraz gier. Nie każdy obraz i nie każda produkcja były sukcesem, a często też w ogóle nie były ze sobą związane.

Chlubny wyjątek stanowi druga część cyklu gier TPP nawiązująca do fabuły kinowego obrazu pod tym samym tytułem. W grze wcielamy się rzecz jasna w Petera Parkera – tytułowego Spider-Mana. Musi on pokonać Otto Octaviusa (słynnego Doktora Octopusa).

Warto pamiętać, że ta gra w zależności od platformy oferowała różne doświadczenie. Konsolowe wersje były w pełni trójwymiarowe, miały otwarty świat z zaawansowaną fizyką i nieźle odtwarzały Manhattan. W przypadku pozostałych platform otrzymaliśmy słabe gry o uproszczonej mechanice, wykorzystującej elementy side-scrollowej gry akcji oraz platformówki.

Based on the Hit Film] Replaying 'The Thing' Video Game - Bloody Disgusting

The Thing

W 1982 roku pojawił się ramake’a filmu z 1951 roku, który był adaptacją opowiadania Johna W. Campbella. Dzieło Johna Carpentera z Kurtem Russelem w roli głównej okazało się kultowe i znacznie bliższe literackiemu pierwowzorowi. W 2011 roku doczekaliśmy się prequelu dzieła z 1982 roku. A w 2002 roku na rynku zadebiutowała taktyczna gra wideo akcji.

Atutem tej produkcji jest niesamowity nastrój grozy. Jej akcja rozpoczyna się w chwili, gdy kończy się film. Na ratunek naukowcom wyrusza oddział marines. W grze czeka nas 20 misji, podczas których ścieramy się z trzema rodzajami obcych. Nie brakuje też klimatu podejrzliwości – któż z przyjaciół jest obcym? Co gorsza, poszczególni członkowie zespołu pełnią różne funkcje: inżynierów, żołnierzy i medyków. Posiadają też wskaźniki emocjonalne, odzwierciedlające poziom strachu i zaufanie do naszej postaci. Twórcy gry postarali się o rozbudowaną fabułę – zagadki można bowiem rozwiązywać na różne sposoby.

X-Men Origins: Wolverine - Xbox 360 / Ps3 Gameplay (2009) - YouTube

X-Men Origins: Wolverine

Logan już niedługo znów powróci za sprawą kolejnego filmu o słynnym Rosomaku. Rzecz jasna bohaterowie komiksów Marvela doczekali się całej masy gier wideo, nawiązujących również do kinowych obrazów. Niemniej pośród nich najciekawsza wydaje się X-Men Origins: Wolverine. Nawiązuje ona silnie do filmu pod tym samym tytułem, wyreżyserowanym przez Gavina Hooda.

W grze wcielamy się w Wolverine’a, który maszeruje od poziomu do poziomu, eliminując kolejne rzesze przeciwników i odkrywając swą mroczną przeszłość. System walki jest łatwy do opanowania, ale jednocześnie daje spore możliwości. Warto zwrócić uwagę na ciekawie zrealizowane filmiki ujawniające kolejne elementy fabuły. Wiele scen i poziomów jest również niezwykle widowiskowe. Nie brakuje tu też krwi i przemocy. Niemniej twórcy gry postarali się pokazać wielowymiarowość postaci Logana – X-mena będącego ofiarą eksperymentów ludzi…