Polski dzień gier planszowych

10.10.20 – polski dzień gier planszowych, którego pomysłodawcą jest ponoć Tomasz Międzik z Rebela.

Dlaczego 10.X? Otóż w październiku zaczynamy coraz dłuższe wieczory spędzać w domu, a nadto 10X zachęca do wyzwań z cyklu “10 razy coś tam”.
Z okazji pDGP wydawcy, sklepy i blogerzy organizują przeróżne wydarzenia, zachęcając do akcji “cała Polska gra w planszówki”.

A ja z tej okazji przypomnę, iż “współczesne” gry planszowe zawdzięczamy m.in. “A Journey Through Europe” – pierwszemu produktowi, którego twórcę znamy z imienia i nazwiska. Można zatem uznać, iż pojawienie się tej planszówki rozpoczyna nowy etap w historii rzeczonego hobby. Wcześniej mieliśmy mnóstwo gier – od senetu, przez szachy po tryktrak, ale nie sposób wskazać jednego twórcy.

Tymczasem 14 września 1759 roku John Jefferys opublikował “A Journey Through Europe”. Gra była efektem próby autora rozszerzenia asortymentu sprzedawanych produktów, czyli map. Cechowały ją barokowe opisy działania poszczególnych pól, jak na przykład:

„Komu zaś w Rzymie, na polu 48 zdarzy się stanąć, by ucałować palec nogi papieskiej, ten winien zostać ukarany za swe nieokiełznanie na pole 4 zesłaniem, na zimną wyspę Islandią zwaną, gdzie trzy tury utraci”.

Zasady gry Jefferys oparł na “Goose” lub “The Game of Goose”, czyli po polsku po prostu “Gęsi”. Tę zaś grę wymyślono we Florencji w drugiej połowie XVI wieku (za czym być może stał Franciszek I Medyceusz, Wielki Książę Toskanii), skąd trafiła na hiszpański dwór Filipa II, potem zaś powędrowała do Francji i Anglii, m.in. na dwór królowej Wiktorii i księcia Alberta.

Ciekawostka niech będzie fakt, iż w 1968 roku ukazał się “klon” Thomasa Jefferysa (niespowinowaconego z Johnem) “The Royal Geographical Pastime or the Complete Tour of Europe”, za sprawą którego toczył się spór sądowy z Caringtonem Bowlesem. Ten ostatni oświadczył, iż wydawał grę kupiona od Johna, a w 1770 opublikował “The Royal Geographical Amusement or the European Traveller Designed from the Grand Tour by Dr Nugent”.

W 1954 Ravensburger wydał Europareise, czyli “Journey through Europe” (lub też “Explore Europe”) – ale to już zupełnie inna historia…

holistyczny