7 grudnia 2020 roku zmarł w wieku 97 lat Chuck Yeager – a właściwie Charles Elwood Yeager, który życiorysem mógłby obdarzyć kilka osób. To jeden z najsłynniejszych, najczęściej honorowanych amerykańskich pilotów. Siedział za sterami 201 typów maszyn wojskowych, zaliczając 14 tysięcy godzin w powietrzu. Otrzymał m.in. Distinguished Service Medal, Silver Star, Distinguished Flying Cross, Air Medal czy Prezydencki Medal Wolności. Już będąc w stanie spoczynku otrzymał awans na generała dywizji.
Był pilotem podczas II wojny światowej:
- jako pierwszy amerykański pilot został asem w dzień, zestrzeliwując pięć wrogich maszyn podczas jednej misji;
- pod koniec wojny miał na swoim koncie 11,5 potwierdzonych zwycięstw;
- zestrzelony nad Francją, uciekł do Hiszpani, unikając pojmania;
- w sumie odbył 61 misji bojowych.
Po wojnie pozostał w szeregach US Air Force, badając zdobyczne maszyny japońskie i niemieckie.
14 października 1947 jako pierwszy człowiek w historii przekroczył barierę dźwięku w samolocie rakietowym Bell X-1.
W 1962 stanął na czele USAF Aerospace Research Pilot School. 10 grudnia 1963 pilotowany przez niego zmodyfikowany samolot NF-104A uległ awarii, ale Yeager zdołał się katapultować i jako pierwszy amerykanin skorzystał z kombinezonu ciśnieniowego przeznaczonego do lotów na dużych wysokościach.
W latach 1963-1964 odbył 5 lotów na samolocie eksperymentalnym NASA M2-F1.
Od 1966 dowodził 405. Skrzydłem Myśliwskim w południowym Wietnamie i Azji południowo-wschodniej, a podczas wojny wietnamskiej odbył 127 misji bojowych.
W 1975 przeszedł na emeryturę, choć wciąż latał zarówno dla NASA, jak i USAF, pełniąc rolę pilota-konsultanta.
Last but not least: Yeager był konsultantem i doradzał przy produkcji trzech gier lotniczych, które ukazały się nakładem Electronic Arts:
- Chuck Yeager’s Advanced Flight Trainer (1987);
- Chuck Yeager’s Advanced Flight Trainer 2.0 (1989);
- Chuck Yeager’s Air Combat (1991).
Charakterystyczną cechą tych gier były instrukcje okraszone anegdotami Yeagera, które bardzo docenili gracze. Co więcej, mogli oni niemal dosłownie “wejść w jego buty”, ponieważ kilka misji odtwarzało osiągnięcia słynnego pilota. Nic dziwnego, iż Chuck Yeager’s Advanced Flight Trainer był najlepiej sprzedającą się grą EA w 1987 roku.
Z kolei w Chuck Yeager’s Air Combat rozgrywka odzwierciedlała trzy różne wojny – IIwś, wojna w Korei i w Wietnamie. Gracze mogli też zobaczyć, jak sprawdziłaby się maszyna z tego ostatniego konfliktu podczas starć z nazistowskimi pilotami.
A ekskluzywne wydanie gry obejmowało też kasetę VHS z przemyśleniami Yeagera dotyczącymi walki powietrznej.