Zmarł twórca kasety

Na początku marca w wieku 94 lat zmarł holenderski wynalazca kasety magnetofonowej, Lou Ottens. W sumie na świecie sprzedano około 100 miliardów kaset.

Lou Ottens urodził się w 1926 roku i już w młodości interesował się technologią i majsterkowaniem. Jako nastolatek podczas II wojny światowej skonstruował choćby radio z prymitywną anteną kierunkową, dzięki której omijał niemieckie blokowanie sygnału Radio Oranje. Po wojnie poszedł na studia politechniczne, jednocześnie pracując jako technik w fabryce.

W 1952 roku trafił do Philipsa, by w 1960 roku został szefem nowego departamentu. I właśnie tam kierował rozwojem prac nad pierwszym przenośnym magnetofonem, słynnym EL 3585.

Urządzenie okazało się bestsellerem – sprzedano ponad 1 milion egzemplarzy. Na tym sukcesie zbudowano kolejny, czyli ideę magnetofonu kasetowego.

Kasetę “o standardowych wymiarach” z taśmą magnetyczną w środku zaprezentowano pierwszy raz 30 sierpnia 1963 roku podczas Grosse Deutsche Funk-Ausstellung (tzw. German Radio Show – obecnie IFA).

W krótkim czasie na rynku pojawiło się wiele kaset wyprodukowanych przez różne japońskie firmy. Na szczęście umowa zawarta między Philipsem a Sony potwierdzała, iż patent należy się modelowi, który opracował zespół Ottensa.

Dla graczy najważniejszy pozostaje fakt, iż kaseta służyła jako nośnik do przechowywania danych. Przez wiele lat – najważniejszy.

Warto wspomnieć, iż Lou Ottens współpracował też przy technologii wykorzystania dysków kompaktowych. To właśnie Philips prezentował w 1982 roku pierwszy odtwarzacz CD.

Ottens miał wówczas powiedzieć:

Zwykłe odtwarzacze właśnie stały się przestarzałe

holistyczny