Sklep Gandolfa (1998)

Spotykam go dosyć często – wpada na piwko przynajmniej raz na dwa tygodnie. Siedzimy wtedy i gadamy. On opowiada o typowych problemach maga, który ma na głowie nie tylko Krąg Ośmiu, ale również ważne sprawy na Krynnie czy panoszących się po Zapomnianych Królestwach Zhentarimach. Przynajmniej zbytnio nie narzeka.

Któregoś razu pojawił się niezapowiedziany – zachwycony i piejący w niebogłosy. Stwierdził, że jeszcze nigdy wcześniej nie trafił do takiego dziwnego miejsca. A był w wielu miejscach – zapewniam Was. Wiedząc, co się kroi, włączyłem dyktafon i usiadłem naprzeciw niego, nalewający wcześniej piwko. Oto, co udało mi się zdobyć:

Podczas licznych podróży, które miałem szczęście odbyć, udało mi się natrafić tylko na jeden sklep dla maga z prawdziwego zdarzenia. I to trafiłem na niego ostatnio. Niezwykłe, prawda? Prowadził go sympatyczny staruszek – człowiek z długą, biała brodą, zmarszczkami wokół oczu i wesołym uśmieszkiem na ustach. Potrafił doradzić każdemu klientowi, zachęcić do kupienia nie tylko tego, czego się potrzebowało, ale również wielu innych rzeczy. Doprawdy, zadziwiające. W pierwszej chwili myślałem, że jest magiem. Szybko jednak odkryłem, że to po prostu doskonały kupiec. I to było jeszcze ciekawsze.

Tak czy inaczej jego sklep można z powodzeniem polecić każdemu magowi – początkującemu i kończącemu już karierę. Takiej gamy komponentów, wag, rurek, retort i innych rzeczy, które muszą znaleźć się w laboratorium czarodzieja, nie widziałem nigdzie indziej. Co tu dużo mówić, każdy szanujący się mag, który ma lub zamierza mieć laboratorium, powinien udać się do Sklepu Gandolfa już teraz, a jego właściciel już się postara, by wyszedł stamtąd zadowolony… i bez grosza przy duszy.

Piał tak jeszcze przez chwilę, powtarzając się co pewien czas. Nie namyślając się wiele, poprosiłem Signura, by przy następnej okazji przyniósł mi jakiś folder reklamowy czy coś takiego. Tak też zrobił (zdziwiłem się, że pamiętał – jak się później jednak okazało, Gandolf po prostu wcisnął mu ulotkę, jakby wiedząc o mojej prośbie), a ja – po wielu godzinach pracy – zdołałem ją przełożyć z tego dziwacznego języka na polski. I tak oto macie okazję niejako z pierwszej ręki dowiedzieć się, co przeciętny mag znajdzie w Sklepie Gandolfa. Nie wiem tylko dlaczego zabrakło cen. Czyżby były aż tak wysokie?

Alembiki

Na to urządzenie składają się kolba destylacyjna w kształcie gruszki, odpowietrznik ze skóry i pojemnik w kształcie kuli, w którym zbiera się wydestylowany płyn. Wyposażono je w metalową podstawkę, którą można, ale nie trzeba zakupić. W każdym szanującym się laboratorium powinny się znaleźć co najmniej trzy alembiki.

Astrolabium i model sfer świata

Zainteresowani astrologią i gwiazdami z pewnością nie odmówią sobie zakupu astrolabium z twardego brązu. Jest to idealne narzędzie pozwalające szybko ustalić położenie planet, gwiazd, słońc, a nawet komet. Natomiast model sfer świata to niemal idealny model układu sfer niebieskich i innych wymiarów. Każdy mag winien mieć w swym laboratorium co najmniej jedno astrolabium.

Centryfuga

Każdy doświadczony mag wie, jak przydatne jest to nowoczesne urządzenie. Składa się ono m.in. ze znajdującego się blisko podłogi pedału, który porusza umieszczone poziomo pojemnik, oraz szeregu rzemieni i przekładni. Całość działa bardzo podobnie do koła młyńskiego. W pojemniku umieszcza się fiolki, zlewki i inne pojemniki wypełnione cieczami. Podczas wirowania ciecze ulegają dokładnemu wymieszaniu. Jedna centryfuga w laboratorium wystarczy. Oferujemy również model specjalny, wyposażony w dodatkową przekładnie, pozwalającą lepiej kontrolować prędkość wirowania.

Fartuchy

Skórzany fartuch, chroniący przed kwasami, brudem, ogniem i niemal wszystkim, co może się przydarzyć podczas pracy. Te fartuchy chronią od szyi aż do kostek; dostępne są też wzory z kapturami i kieszeniami – nie tylko na piersi. Warto mieć przynajmniej trzy fartuchy, najlepiej różnych rodzajów. Dodatkową zachętą winien być fakt, że osoba nosząca tenże strój jest bardziej odporna na kwasy oraz magiczny i zwyczajny ogień. Co więcej, włożone do kieszeni przedmioty raczej nie ulegają zniszczeniu podczas nieudanych doświadczeń, które kończą się wybuchami i tym podobnymi niespodziewanymi efektami.

Filtry i cedzidła

W ciągłej sprzedaży mamy filtry i cedzidła ze zwykłego materiału oraz ze specjalnie splecionej słomy. Oferujemy również wytrzymalsze sita z płótna, a nawet jedwabiu. Warto mieć co najmniej 3 metry kwadratowe różnego rodzaju cedzideł.

Fiolki, rurki i zlewki

Wszystkie wykonane z najlepszego szkła, specjalnie wzmacnianego i nasączonego magią. Wytrzymują wysokie i niskie temperatury lepiej niż zwykłe szkło; są też mniej podatne na uderzenia. Fiolki świetnie pasują do oferowanych przez nas stojaków i stelaży; idealnie nadają się do prowadzenia doświadczeń z niewielką ilością cieczy lub pyłów. Rurki mają po 50 centymetrów długości, ale łatwo je pociąć na mniejsze odcinki, a także (po podgrzaniu) wyginać. Zlewki natomiast można kupić w jednym z trzech rozmiarów: małe, średnie i duże. Wszystko to oferujemy pojedynczo lub w zestawie, na który składa się 18 fiolek, 6 zlewek każdego rodzaju, 3 spirale destylujące, 10 pięćdziesięciocentymetrowych rurek oraz 12 korków, po 6 każdego rodzaju – zatykających i pozwalające łączyć rurki. Jeden zestaw jest w sam raz do każdego laboratorium.

Gąbka

Mag prowadzący eksperymenty i korzystający z zlewek, słojów czy fiolek z pewnością nie uniknie plam i rozlanych cieczy. A wtedy łatwo o niemiłe przypadki czy zniszczone ubrania bądź stoły. Właśnie z myślą o takich pechowych zdarzeniach oferujemy gąbki różnej wielkości (małe, średnie i duże) i kolorów (białe, czerwone, błękitne, zielone i brunatne), które pozwalają szybko zetrzeć rozlane ciecze.

Glina

Idealny materiał pozwalający umocować gorące naczynia czy połączyć lub wzmocnić naczynia i rurki. Niektórzy magowie pokrywają gliną twarz, chroniąc skórę przed kwasami oraz ogniem. W laboratorium warto mieć około 10 kilogramów wilgotnej gliny.

Iskrownik

Wielu utrzymywało, że szanujący się mag nie powinien używać iskrownika – w końcu zaklęcie rozniecające ogień należy do najbanalniejszych. Po co jednak kłopotać sobie głowę zapamiętywaniem takiegoż czaru, gdy bardziej przydatne mogą okazać się inne? Co gorsza, w niektórych eksperymentach nie można w ogóle sięgać po magię i co wtedy? Wtedy należy sięgnąć po oferowany przez nas iskrownik – kawałek stali przymocowanej do wygiętego stalowego drutu, który naciskany krzesze iskry.

Kartki

Nasze kartki nie są zwykłymi stronicami z papieru czy papirusu. Ich natura jest dużo bardziej skomplikowana, a sposób tworzenia to tajemnica gildii drukarzy. Dlatego też lepiej wytrzymują zmiany temperatur, wilgoć i inne nieprzyjazne warunki, obecne w każdym laboratorium. Sprzedajemy zestawy po dziesięć kartek każdy.

Klepsydry

Wiele doświadczeń zależy od dokładnego odmierzenia czasu. Wychodząc na wprost oczekiwaniom wielu magów oferujemy klepsydry o różnych interwałach: półminutowe, minutowe, pięciominutowe, dziesięciominutowe i godzinne. Na życzenie dołączamy drewnianą skrzynkę na cały zestaw.

Kleszcze, szczypce i pincety

Jak chwycić rozgrzany do białości metal? Wyciągnąć z flakonu z kwasem poddawany eksperymentowi przedmiot? Utrzymać niewielki komponent? Oczywiście oferowanymi przez nas kleszczami różnych wielkości – bardzo małymi (przeznaczonymi do naprawdę niewielkich rzeczy), małymi (idealnymi do chwytania fiolek, zlewek itd.), średnimi (opracowanymi z myślą o większych przedmiotach) oraz dużymi (jakich nie powstydziłby się kowal).

Komponenty

W naszym sklepie znajdziecie szeroką gamę przeróżnych komponentów, począwszy na metalach (m.in. miedź, ołów, srebro, złoto – w postaci kostek, drutów lub proszku), poprzez ciecze (m.in. kwasy, alkohole, oleje, ocet), minerały (m.in. węgiel, sól, bursztyn, agaty, kryształy, diamenty – w postaci kostek, pałeczek, kul; polerowane i nie), produkty pochodzenia zwierzęcego (m.in. jaja, łuski, pióra, kości i sierść różnych stworzeń; motyle i inne owady oraz robaki; miód pszczół z różnych stron świata; jad węży, pająków i innych istot; skorupy żółwi i ślimaków), a skończywszy na produktach pochodzenia roślinnego (np. trucizny – m.in. arszenik; korzenie; kory – jabłoni, dębów, sosen, brzóz itd.; kwiaty i ich płatki; guma arabska; różnego rodzaju mchy; liście – rabarbaru, winorośli, róży itp.; a także szeroką gamę roślin).

Lunety

Są nieodzowne podczas obserwacji nieba i ustalania układu gwiazd, a także badaniu przelatujących komet i meteorów. Oferujemy lunety różnej wielkości, ze stojakami i bez. Wykonujemy również specjalne zamówienia łącznie z montażem. Warto mieć przynajmniej jedną lunetę z prawdziwego zdarzenia.

Lupy, szkła powiększające i tak dalej

Lata spędzone na pisaniu, czytaniu i obserwowaniu przeróżnych eksperymentów nadwerężają wzrok. Zdarzają się również doświadczenia, podczas których nawet najbystrzejszy mag musi skorzystać z lupy. Dlatego też w naszym sklepie można zakupić przeróżne szkła powiększające, monokle czy okulary. W laboratorium warto mieć co najmniej lupę, a starszych magów nie trzeba chyba zachęcać do kupienia okularów.

Magnesy

Wielu magów używa magnesu jako komponentów do zaklęć. Alchemicy natomiast korzystają z nich do polaryzowania zjonizowanych cieczy, zbierania opiłków żelaza, znajdowania zagubionych metalowych szpilek i tym podobnych małych narzędzi oraz do innych rzeczy. Oferujemy magnesy o wymiarach 1 x 3 x 3 centymetry, 2 x 5 x 5 centymetrów i 3 x 10 x 10 centymetrów. W laboratorium warto mieć wszystkie trzy.

Maski

Oferujemy trzy rodzaje masek chroniących twarz – skórzane, skórzane wzmacniane drewnem i skórzane wzmacniane metalem. Przydają się one podczas różnych eksperymentów, którym mogą towarzyszyć niespodziewane wybuchy lub rozpryski żrących cieczy. Ich efektywność zależy od materiału – dlatego też szczególnie polecamy maski skórzane wzmacniane metalem. Warto mieć przynajmniej dwie.

Materiały odporne na temperaturę

Nasz sklep jest świetnie zaopatrzony w materiały, które odporne są na zimno, gorąco – na wszelkie ekstremalne temperatury. Najlepsze z nich są w stanie oprzeć się temperaturze, w której topi się ołów. Inne chronią przed doświadczeniami wymagającymi otarcia się o chłód innych wymiarów. Żaden szanujący się mag nie prowadzi eksperymentów nie mając pod ręką przynajmniej 3 metrów kwadratowych któregoś z tych materiałów. Szczególnie polecamy płótna wzmacniane kryształowym pyłem.

Menzurki

Ta cienka, szklana fiolka została wykonana ze świetnego szkła przez mistrza gildii szklarzy na specjalne zamówienie. Pozwala odmierzyć odpowiednią ilość cieczy. Oferujemy ją wraz z korkiem i metalowym stojakiem. W laboratorium powinny znaleźć się co najmniej dwie menzurki.

Miech

Odpowiednie urządzenie do rozniecania ognia lub zwiększania ciepła płomieni. W naszym sklepie znajdziecie dwa rodzaje miechów – duże i małe – oba wykonane ze skór cieląt i twardego drewna, a wyposażone w końcówkę z brązu. Szanujący się mag ma w laboratorium oba rodzaje.

Młynek ręczny

Nieraz podczas doświadczeń trzeba skruszyć duże ilości twardych materiałów. A wtedy moździerz nie wystarczy. Dlatego też – z myślą o wygodzie naszych klientów – oferujemy urządzenie oparte na działaniu koła młyńskiego. Młynek ten jest w stanie przemienić w proch niemal każdy materiał – począwszy od pszenicy, a skończywszy na ołowiu. Urządzenie składa się z kamiennego kręgu umieszczonego na szczycie drewnianego stojaka w specjalnym, przypominającym misę pojemniku z metalu i kryształu. Pod krąg ten wrzuca się materiał, który chcemy rozkruszyć. Chwytając za rączkę umieszczoną w kręgu kręcimy nim, a skruszony pył zsypuje się do umieszczonego pod stojakiem pojemnika.

Moździerz

Moździerz i tłuczek to chyba najstarsze alchemiczne narzędzia – zgodzi się z tym zapewne wielu magów. Nieodzowny jest do kruszenia i przerabiania na pył niewielkiej ilości komponentów. Naszym klientom oferujemy moździerze najlepszej jakości – wykonano je z czarnego marmuru, wypolerowano do niezwykłego połysku, a wnętrze oraz tłuczek pokryto specjalnym kryształem ułatwiającym rozdrabnianie. Proponujemy moździerze o pojemności 1/4 litra i 1/2 litra.

Narzędzia do analizy i nie tylko

Czarodziej nieraz musi podzielić większe części komponentów, dokonać sekcji obcych istot, badać niezwykłe okazy itp. Do tych właśnie czynności idealnie nadaje się nasz zestaw, w którego skład wchodzą noże, szpilki, gąbki, suszki, bibluarze, lancety, pincety i tak dalej. Te narzędzia pozwolą szybko uporać się z przyjemnymi i nieprzyjemnymi zadaniami. Jeden zestaw w zupełności wystarczy. Dodatkowo oferujemy specjalny pas przystosowany właśnie do przechowywania tych narzędzi.

Ochronne okulary

Nasze okulary chronią nie tylko oczy przed ogniem czy żrącymi cieczami – wykonano je ze specjalnie hartowanego szkła oraz skórzanych łatek, zachodzących na skronie i oczodoły. Wyposażono je również w prostokątne, opalone szkiełko, dzięki czemu – po jego opuszczeniu – można w nich obserwować eksperymenty, wymagające bardzo jasnego światła.

Odpowietrznik

Ten genialny wynalazek, na który składa się rama o regulowanej szerokości (można ją dostosować do większości okien) oraz miech, pozwala szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów unoszących się w laboratorium. Oczywiście urządzenie jest tak skonstruowane, że powietrze jest wydmuchiwane, a nie wciągane. Warto mieć przynajmniej jedno w swoim laboratorium.

Palniki i misy na ogień

Płomienie palników trudniej kontrolować niż kuchnie, ale pozwalają one szybko lub długo podgrzewać fiolki i zlewki wciąż mając je na widoku. Są również mniejsze niż kuchnie. Oferujemy dwa rodzaje mis z brązu – małe, pozwalające podgrzać duże zlewki, oraz duże, którymi można ogrzać nawet całe laboratorium. Palniki natomiast, to okrągłe płytki z twardego wosku, w które zatopiono specjalny materiał służący za knot. Wykonano je tak, że idealnie pasują do naszych małych zlewek, zapewniając im przez dłuższy czas stałą temperaturę.

Pałeczki

Wielu magów cały czas utrzymuje, że do mieszania przeróżnych cieczy najlepsze są drewniane pałeczki. My jednak wiemy, iż chłoną one płyny, w których zostaną zanurzone, a niekiedy nawet wchodzą z nimi w reakcję. Dlatego też oferujemy najlepsze szklane pałeczki, które pozbawione są tego rodzaju wad. Nasi klienci mogą wybierać spośród trzech różnych wielkości – krótkie (idealne do fiolek), średnie (przeznaczone do większych zlewek) oraz długie i jednocześnie grube (opracowane z myślą o większych kotłach). Warto mieć około dwudziestu pałeczek różnej długości.

Piece i kuchnie

Wysoka temperatura często jest nieodzowna podczas alchemicznych eksperymentów. Dlatego też naszym klientom proponujemy kuchnie wyposażone w żelazną półkę, na której można umieścić pojemniki i którą z łatwością wsuwa się do rozgrzanego wnętrza. Z palenisk odprowadzane jest dym specjalnymi rurami, które można wystawić za okno. W kuchniach tych można uzyskać temperaturę, w której da się stopić ołów. Natomiast oferowane przez nas piece to wielkie ceramiczne cylindry podgrzewane przez węgiel, podrzucany do specjalnej komory, z której dym również odprowadzany jest specjalnym kominem. Wyposażono je ponadto w miech, dzięki któremu gorące powietrze jest wydmuchiwane na podgrzewane materiały. Korzystając z nich można w piecu uzyskać temperaturę, w której stopi się nawet stal (oczywiście nie krasnoludzka). Każdy mag winien mieć w swym laboratorium zarówno kuchnię, jak i piec.

Pilniki

Oferujemy zapakowany w specjalną, skórzaną saszetkę zestaw osiemnastu metalowych i drewnianych pilników o różnej frakturze. Za ich pomocą można sproszkować nawet najtwardsze komponenty lub wygładzić niemal każdą powierzchnię.

Podkładki pod pergaminy

Prowadząc doświadczenia warto coś zanotować, a nie łatwo jest tego dokonać, mając zastawiony cały stół i brak miejsca na położenia kartki. Chcąc ułatwić naszym klientom prowadzenie notatek podczas badań, oferujemy w ciągłej sprzedaży specjalne podkładki. Wykonano je z cienkich, ale bardzo wytrzymałych desek, połączonych z jednej strony specjalną nicią. Dzięki temu można w nich przechowywać kartki, a w odpowiedniej chwili otworzyć i zanotować coś. Oferujemy również specjalne pasy, do których można przytroczyć podkładki.

Retorty

Nawet w najsłabiej wyposażonych laboratoriach spotyka cię kilka, a nawet kilkanaście różnego rodzaju retort – idealnych destylatorów. Oferujemy trzy ich rodzaje – o pojemności 1/4 litra, 1/2 litra i litra.

Rękawice

Czy przyglądaliście się kiedyś swoim dłoniom? Skóra przeżarta kwasem, blizny po oparzeniach i ostrzach, ślady leczenia – magicznego i zwykłego. A przecież wszystkiego tego można uniknąć, zakładając rękawice. W naszym sklepie znajduje się pełna gama rękawic na każdą dłoń – krasnoludzką, ludzką czy elfią. Oferujemy różne ich rodzaje: wzmacniane opiłkami stali, specjalnym roztworem, gliną i małymi kamyczkami oraz magią; skórzane i płócienne. Warto zawsze mieć przynajmniej dwie pary niezniszczonych rękawic.

Sakiewki

Każdy czarodziej posiada dziesiątki, jeśli nie setki komponentów. I gdzie je trzymać? Oczywiście między innymi w specjalnych, skórzanych sakiewkach różnej wielkości (pięć wersji). Specjalne modele chronią nie tylko przed wilgocią, ale również przed zimnem, gorącem i innymi niesprzyjającymi warunkami. Zwykle w laboratorium magowie trzymają pięć zestawów.

Skrzynia z lodem

Wiele alchemicznych komponentów lepiej przechowywać w chłodzie – potwierdzi to wielu czarodziejów. Dlatego też w naszym sklepie można zakupić specjalną skrzynię, w której da się przechować do dziesięciu średniej wielkości słoi. Na zamówienie wykonujemy większe pojemniki. Oferujemy również lód, który pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę (zwykle 5 kilogramów lodu wystarcza na miesiąc). Żadne laboratorium nie obejdzie się bez takiej skrzyni.

Słoje i inne pojemniki

Każdy czarodziej wie, że komponenty trzeba gdzieś przechowywać, a nie do wszystkiego wystarczają specjalne sakwy, które również oferujemy. Część materiałów musi znajdować się w słojach i tym podobnych pojemnikach, które również można zakupić u nas. Nasze słoje wykonane są ze szkła, gliny lub nierdzewnej stali i mają różną pojemność – od 0,2 litra do 5 litrów. Wraz ze słojami sprzedajmy specjalne korki, które dobrze je pieczętują. W laboratorium warto mieć nigdy nie kończący się zbiór pojemników.

Stojaki, statywy i trzymaki

Chyba każdemu magowi co pewien czas brakuje rąk do trzymania fiolek, menzurek i tak dalej. Dlatego też oferujemy szeroki wybór wszelkiego rodzaju stojaków i statywów, które ułatwią przeprowadzanie zarówno trudnych, jak i prostych doświadczeń. W naszym sklepie można nabyć zwykłe drewniane stojaki na sześć fiolek, metalowe statywy o różnych wysokościach i kształtach oraz trójnogie podpórki ułatwiające podgrzewanie. Polecamy zakupić co najmniej dziesięć trzymaków każdego rodzaju.

Stoły i szafki

Meble te wykonano z najtwardszego drewna, pokrytego specjalną farbą, dzięki czemu są bardziej odporne na ogień, kwasy i tak dalej. Oferujemy również specjalne stoły o kamiennych blatach (m.in. granitowych), jeszcze wytrzymalszych na wszelkiego rodzaju efekty uboczne. Na życzenie skracamy lub wydłużamy nogi stołów dla magów i alchemików z ras o mniejszej średniej wzrostu. Polecamy szafki z 6 lub 8 szufladami, w których można pomieścić słoje i naczynia przeróżnej wielkości. Oczywiście posiadamy również mniejsze szafeczki, na mniej wytrzymałe materiały, a także deski z twardego drewna, z których można samemu zbudować półki. W każdym laboratorium muszą znajdować się co najmniej 2 stoły oraz 2-3 szafki o przynajmniej sześciu szufladach.

Sznurek, szpagat

O przydatności sznurków i nitek nikogo nie trzeba chyba przekonywać. W naszym sklepie znajdziecie pełen wybór szpagatów, nici i sznurków różnej grubości, wytrzymałości, długości, giętkości i ciężaru.

Sztalugi

Oferujemy sztalugi, które łatwo ustawiać i regulować, a które jednocześnie są tak wytrzymałe, iż można na nich położyć najcięższe listwy czy deski. Szeroki rozstaw czterech nóg sprawia, że są one również niezwykle stabilne. Każde laboratorium powinno być wyposażone w co najmniej jedne.

Świeczki

Te zwykłe świece to chyba najbardziej uniwersalne narzędzia w każdym laboratorium. Młodzi magowie szybko odkryją, że nasze świeczki zapewniają nie tylko światło. Oferujemy wszakże świece palące się przez określony czas (godzinne, półgodzinne lub ze specjalną miarką odmierzającą pięcio- i dziesięciominutowe interwały); świece, których płomienie oczyszczają powietrze z wszelkich zapachów; świece pozwalające szybko podgrzewać fiolki; oraz zwykłe świece zapewniające jasne, stałe światło idealne do czytania. Klienci mogą wybrać spośród następujących kolorów: białe, czarne, czerwone, zielone i niebieskie. Na życzenie możemy nadać świecy niemal dowolny kolor. W laboratorium warto mieć po 30 świec każdego rodzaju – nigdy nie wiadomo kiedy jaka się przyda.

Tablica i kreda

Rynek pergaminów pełen jest różnego rodzaju kartek – tańszych i droższych. Jednakże mag, który podczas eksperymentów dokonuje częstych obliczeń czy też notatek, szybko odkryje, jak kosztowne jest wykorzystywanie zwykłych stronic. Dlatego też proponujemy zakup znacznie tańszych w eksploatacji tablic (o rozmiarach 30 x 30 centymetrów lub 30 x 50 centymetrów), które można powiesić na ścianie lub umieścić na specjalnych stojakach, również dostępnych u nas. Oczywiście posiadamy także szeroką gamę kred różnej twardości i barwy (białe, czerwone i niebieskie). Jedna tablica oraz zestaw kredy wystarczy do wyposażenia małego laboratorium.

Waga

Podczas wielu doświadczeń wymagana jest niezwykła dokładność w ustalaniu wagi komponentów. Ta waga pozwala odmierzać ciężar nawet do 25 kilogramów. Wyposażona jest w ciężarki od 10 gram do 5 kilogramów; można zamówić specjalne odważniki. Jedna waga w laboratorium wystarczy.

Węgiel

Oferujemy czysty i świetnie się palący węgiel w kostkach, świetnie nadający się do naszych mis i kuchenek, ale nie tylko. Warto mieć w laboratorium około 5-10 kilogramów węgla.

Zbiornik na wodę

Czyste ręce to recepta na sukces. Nasze zbiorniki to nie tylko beczka z kranikiem (o pojemności 5, 10 lub 20 litrów), ale również rynna, prowadząca do pojemnika na zużytą wodę. Ułatwiają nie tylko mycie rąk, ale także oczyszczenie przedmiotów z kwasu, ochładzanie rozgrzanych metali i gaszenia przypadkowo zapalonych rzeczy. Oferujemy również mniejsze zbiorniki z gliny identycznie skonstruowane, ale wyposażone ponadto w pojemnik na rozgrzany węgiel, dzięki czemu przechowywana w nich woda jest ciepła. Warto mieć przynajmniej jeden zbiornik w laboratorium.